Committees

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

                         सत्रः 2019-20 के लिए समितियाँ

Ø  All the Teachers shall discharge these additional Duties with Sincerity, Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time -bound.

Ø  Record keeping of all the activities should be Punctual and Meticulous.

S.N.

Committee

Name of the In-Charge

Sign

Name of Committee Members

Sign

1.

Admission

 

 

1. Sh. Surinder Kumar (PGT)(I/C)

2. Mrs Manjit Kaur (H.M.)

3. Mrs. Raksha Sharma ( Pry I/C)

 

1. Mr. Alok Kumar ,TGT Lib.

2. Mrs. Vandana Sharma (T.C.& Adm)

3. Mr. Mohan Singh

 

 

 

2.

Time Table & Arrangement

 

1. Mr. Sanjay Kumar PGT I/C

2. Mr. Mohan Singh (Pry I/C)

 

1  Ms. Monica PGT

2. Ms. Chhavi

3. Mrs. Sunita Jolly

4. Mr. Kamleshwar (Sec.)

5. Mr. Ashok (Pry)

 

 

 

 

 

3.

Examination

 

1. Mrs. Nishi  Nanda (I/C)

2. Mr. Sandeep Kumar  (Co-I/C)

3. Mrs. Reeta

 (Pry I/C)

 

1. Ms. Rajani Arora

2. Ms. Lalita

3. Ms Sheetal (pry)

4. Mr. Ram Lal  (Exam+Bio-Lab)

 

 

 

 

4.

C.C.A. Secondary

1. Mr. Suneel Mishra, PGT Hindi  (Co-ordinator)

2. Mr. Sanjay Kumar,TGT  (As. Co.)                                   

 

1. Mr. Surinder Kumar TGT

2. Mrs. Promila Devi

3. Mr. Anup Saha

4. Mrs. Meenu TGT

5. Mr. Ramesh Kumar

6. Mr. Ashok

 

 

 

 

 

 

 

C.C.A. Primary

1. Mrs. Sunita Jolly  (Coordinator)

2. Mrs. Sheela (Associate-Co)

 

 

 

 

Students’ Council

 

1.Mrs. Anshu Sharma (I/C)

2. Mr. Sanjay TGT (Co-I/C)

3.Ms. Sheela (I/C)

4. Ms. Madhu (Co-I/C)

 

1.Ms.Meenu TGT

2.Ms. Renu Batra (TGT).

 

 

5.

Press

1.     Mrs. Promila Devi (I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar TGT(Co-I/C)

3.     Ms. Sheetal (Pry I/C)

 

1.PGT Eng

2.Mr. Suneel Mishra

3.Ms. Reeta

 

 

 

6.

Photography

1.     Mr. Surinder Kumar (I/C)

2.     Mrs. Rita (Co-I/C)

 

1.Mr. Sandeep

2.Ms. Sheetal

 

 

7.

School Magazine

1.   Mr. Suneel Mishra (I/C)

2.   Ms. Shashi Bala  (Co I/C)

3.   Mr. Surinder Kumar TGT

4.   Mrs. Manjit Kaur (H.M)

5.   Mrs. Rita (Pry I/C)

 

1. Mr. Tribhushan

2. Mrs. Promila Devi

3. Mr. Yogeshwar

4. TGT ART

5. Mrs. Sheela

 

 

 

 

 

8.

School Building,

M&R and Electricity

1.   Mrs. Renu Batra ( I/C )

2.  Mr. Alok (Co-I/C)

3. Mr. Mohan singh (Pry I/C)

 

1. Mr. Anup Saha

2.Mr. S. N. Jha

3.Mr. Ram Lal, Sub Staff

 

 

 

9.

V.V.N.

1. Ms. Meenu Rani

2. Mr. Rampal (LDC)

 

1.Mr.Sanjay PGT

2.Mr. Sanjay TGT

 

 

10.

Furniture

1. Mr. S. N. Jha ( I/C )

2. Mrs. Anju Pankaj (Pry I/C)

 

1 Mr. Anup Saha

2 Mrs. Raj Anand

 

 

11.

Purchase Committee

1. Mrs.Nishi Nanda, PGT (I/C)

2. Mrs.Renu Batra (Co- I/C)

3. Mrs. Manjit Kaur (H.M)

 

1. Mr. Anup saha

2. Mrs. Deepika

3.Mrs. Raksha

 

 

 

12.

Teaching Aids

1.Ms. Anshu Sharma (I/C)

 2. Mrs. Manjit Kaur (H.M)

 

1.Mrs. Madhu

2.Mr. Mohan

 

 

13.

Resource Room (Primary)

 Mrs. Reeta (I/C)

 

 

 PRT

 

14.

Condemnation

1. Mr. Sanjay Kumar (PGT) (I/C)

2. Mrs Rajani Arora (Co I/C)

 3. UDC

 

1. All Deptt. Heads

2. Mrs.Renu Batra

3. Mr. LDC

 

 

 

15.

Scout & Guide 

Cubs & Bulbuls

 

2. Mr. Tribhushan (Co-I/C)

3. Mrs Manjit Kaur (HM) (I/C C & B)
4. Mrs. Mukta Sharma(Co-I/C)

 

1.Mr. Suneel Mishra

2. Mrs. Promila

3. Mrs. Raj Anand

4. Mrs. Sunita Jolly

5.Ms. Sheetal

6. Mrs. Reeta

7. Mrs. Sheela Pathania

 

 

 

 

 

 

 

16.

Sports

1. Mr. Anup saha(I/C)

2. Mrs. Manjit Kaur (H.M)

3. Mr. Mohan Singh (Pry - I/C)

 

1  Ms. Monica TGT

2. Mr. Tribhushan

3. Ms. Nurse

 

 

 

17.

Cleanliness/ Swachchh- Bharat Abhiyan

1. Ms. Anshu Sharma (Sec I/C)

2. Mrs. Madhu Vij (Pry I/C)

 

 

1. Ms. Nurse

2. Mrs. Anju Pankaj

3. Mr.  Kamleshwar

 

 

 

18.

Discipline & Uniform Checking

1. Mr. Anup Saha (I/C)

2. Mr. Sanjay Kumar (PGT) (Co- I/C)

3. Shukhjeet Kaur  (Pry I/C)

 

1. Mr. Alok

2. All CTs & Co-CTs

 

 

19.

Library

1. Mr. Alok (I/C)

2. Ms. Renu Batra (Co I/C)

3. Mrs. Manjit Kaur (H.M.)

 

 

 

1. Mr. Suneel Mishra

2. Mrs. Mukta Sharma

3. Mr. S. N. Jha

4. Mrs. Anju Pankaj

5. Mr. Kuldeep

 

20.

Moderation

1. Mrs. Nishi Nanda (I/C)

2. Mr. Sandeep (Co-I/C)

3. Mrs. Manjit Kaur (HM)(Pry-I/C)

 

1 Mr. Sanjay Kumar (PGT)

2. Ms Meenu PGT

3.Mr. Suneel Mishra 

4. Mrs. Reeta Kumari

 

21.

CMP (Primary)

1 Mrs. Manjit Kaur (H.M.)(I/C)

2. Mrs. Madhu Vij

 

1. Mrs. Anju Pankaj

2. Mr.  Ashok

 

22.

Canteen

1. Mr. Sanjay Kumar (PGT)

2. Mr. Sanjay, TGT

 

1. Mrs. Vandana

2. Mrs. Raj Anand

 

23.

Fire Safety

1. Mrs. Renu Batra (I/C)

2. Mr. Alok (Co I/C)

3. Mr.  S. N. Jha

 

1. Mrs. Meenu Rani TGT

2. Mrs. Sunita Jolly

3. Mr. Kamleshwar

 

24.

AEP & TCC

1.   Mrs. Nishi Nanda (AEP I/C)

2.   Mr. Surinder PGT (TCC I/C)

3.   PGT Eng  (Co-I/C)

 

1.Ms. Monica TGT

2.Ms. Nurse

3.Counsellor

 

25.

Guidance & Counselling

1. Mrs. Vandana Sharma (Sec I/C)

2. Mrs. Sheela Pathania (Pry I/C)

3. Ms.  Counsellor

 

1. Ms. Anshu Sharma

2.  Nurse

3. Mr. Surinder TGT

 

26.

Spoken English

1. PGT Eng ( I/C)

2. Mrs.  Mukta Sharma

3. Mrs. Raksha Sharma (Pry-I/C)

 

1. Mr. Sandeep

2. Mrs. Promila Devi

3. Mr. Tribhushan

4. Ms. Sheetal

 

27.

e- Room (Sec)

1.  Mr. Sanjay (TGT) (I/C)

2.  Mrs. Promila Devi (Co-I/C)

 

1. Mrs. Shashi

2. Mr. Surinder TGT

 

29.

e-CTLT & ICT

1. Ms Rajani Arora

 

1 . Comp.Inst.

 

30.

Checking of Pay Bills & CS-54

1. Mr. Sanjay Kumar PGT

 

Mr.Sanjay TGT

 

31.

TLM

1  Mrs. Manjit Kaur (H.M.)

 

1 Mrs. Madhu Vij

 

32.

Staff Secretary/ Hospitality

1. Mr. Sanjay Kumar PGT (I/C)

2. Mrs. Sukhjeet Kaur(Co-I/C)

3. Ms. Monica TGT

 

1. Mrs.Vandana Sharma

2. Mr. Sanjay Kumar (TGT)

3. Mrs. Reeta

 

33.

First Aid & Medical check up

1. Mrs.Vandana Sharma  (I/C)

2.  (Nurse) 

3. Mr. Ramesh Kumar

 

1 Ms. Meenu TGT

2. Mr. Counsellor

 

34.

Water Arrangement

1.Mr. Alok (I/C)

2. Mrs. Raj Anand

 

1 TGT ART

2. Mr. S.N. Jha

 

35

E -magazine &

CMP News Letter

Mrs. Reeta (I/C)

 

 Ms. Sheetal

 

36.

PTM

1.Mrs Meenu Rani (I/C)

2. Mrs.  Reeta (I/C- Pry)

 

1. Mr. S. N. Jha

2 Mr. Mohan Singh

 

37.

PTA

1 Mr. Sandeep

 

Mr. SanjayTGT

 

38.

Disaster Management

1.     Ms. Anshu Sharma (I/C)

2.     Ms. Mukta Sharma (Co- I/C)

 

1 Ms.(Nurse)

2. Mr. Suneel Mishra

 

39.

Rajbhasha Hindi (NARAKAS)

1.     Mr. Suneel Mishra (I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar TGT(Co- I/C)

 

1. Mr. Tribhushan

2. Mrs. Sheela Pathania

 

40.

Innovation  & Experimentation

1.     Mrs. Rajani Arora(I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar (PGT)

 

1.    Ms. Monica TGT

2.   Mrs.Manjit Kaur (H.M.)

 

41.

EQIUP

1.     Mrs. Mukta Sharma ( I/C)

2.     Mrs. Shashi Bala (Co- I/C)

 

 

1. Ms. Lalita

2. Mr. Yogeshwar verma

3. Ms. Monica TGT

4. Mr. Sanjay Kr TGT

 

42.

Website Updation

1.Mrs. Rajani Arora (I/C)

2. Mr. Comp. Ins.(Co- I/C)

 

1.Mr. Sanjay Kumar PGT

1.     Mrs. Reeta Kumari

 

43.

P.A. System

1. Mrs. Renu Batra (I/C)

2. Mr. RAmesh  (Co-I/C)

 

1. Mr. Surinder Kumar (PGT)

2. Mr. PRT

3. Mr. Gurcharan

 

44.

Workshop / Staff Meeting

1.Mr.  Suneel Mishra (I/C)

2.PGT Eng   (Co-I/C)

 

1.Mrs. Manjit Kaur (HM)

2. Mrs. Anju .M.

 

45.

Adventure & Excursion

1. Mr. Sanjay PGT (I/C)

2. Ms. Lalita

 

1. Mr. Suneel Mishra

2. Mrs. Manjit Kaur

3. Mr. Sanjay TGT

 

46.

Physics Lab

Mr. Surinder Kumar (PGT)

 

1.Mr. Rajinder Kr

 

47

Chemistry Lab

Mr. Sandeep

 

Mr. Kamleshwar

 

48

Computer Lab

Mrs. Rajani Arora

 

Mr. Gurucharan

 

49.

Bio-Lab & Examination

Mrs. Nishi Nanda

 

Mr. Ram Lal

 

50

Staff-Room (Secondary) Maintenance

1. TGT ART (I/C)

2. Mr.  Alok (Co- I/C)

 

1. Ms. Nurse

2. Ms. Counsellor

 

51

Staff-Room (Primary ) Maintenance

Mrs. Raksha Sharma(I/C)

 

1.     MR. RAmesh  Music Tr 

2.     Mr. Ashok, Sub staff

 

52

Staff-Quarters Maintenance

1. Mrs. Meenu Rani (I/C)

2. Mr. Yogeshwar  (Co- I/C)

 

 

1. Mr. Tribhusan

2. Mrs. Renu Batra

3. Mr. Anup Saha

4. Ms. Lalita

5. Monica TGT

6. Mr. Ashok

 

53

Back To Basics

1.Mr. Surinder ,TGT (I/C- VI TO VIII)

2.Mrs. Manjit Kaur(HM-I to V)

 

All Class Teachers and Subject Teachers(Class I to VIII )

 

 

Awakened  Citizen Programme (Class VII & VIII )

1. Mr. Tribhushan VII A

2.  Mrs. Promila Devi  VII B

3. Ms. Meenu TGT VIII A

4. Ms. Monica TGT VIIIB

 

 

 

 

प्राचार्या

 

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

सत्रः 2018-2019  के लिए सदन आबंटन

Ø  All the Teachers  shall  discharge these additional Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time- bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be Punctual and Meticulous

(Secondary Section)

 

Sl. No.

Name Of House

House Master & Associate H.M.

SIGN

House Members

SIGN

1.

Mother Teresa

1. Ms. Chhavi  (I/C)

2. Mrs. Vandana Sharma

 

 

 

1. Ms.  Suneel Mishra PGT

2.  Ms. German

3. Mr. YOGA

 

 

 

2.

Srinivas  Ramanujam

1. Mr. Tribhushan (I/C)

2. Ms. POL SC

 

 

 

 

1. Mr. Surinder Kr.PGT

2.  Mr. Alok Kumar Lib.

3.  Ms. . Renu Batra SUPW

 

 

 

3.

Pt. Ravi Shankar

1. Mrs. Mukta (I/C)

2. Ms. Anshu Sharma

 

 

1. Ms. Nishi Nanda PGT

2. Mr. S. N. Jha

3. Ms, History

 

 

 

4.

Abhinav Bindra

1. Ms. Lalita (I/C)

2. Mrs. Meenu Rani PGT

 

 

1. Mr. Sandeep Kr. PGT

2. Ms. Monica TGT

3.  Comp. Inst.

 

 

 

 

 

 

प्राचार्या

                  

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

सत्रः 2018-2019  के लिए सदन आबंटन

Ø  All the Teachers  shall  discharge these additional Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time- bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be Punctual and Meticulous

(PRIMAry Section)

 

Sl. No.

Name of House

House Master

SIGN

House Associate 

SIGN

1.

Srinivas  Ramanujam

 

Mrs. Reeta Kumari

 

Ms. Sheetal

 

 

 

2.

Mother Teresa

 

Mrs. Raksha Sharma

 

 

 

Mrs. Anju Pankaj

 

 

 

3.

Abhinav Bindra

 

Mrs. Madhu Vig

 

 

 

Mrs. Raj Anand

 

 

 

4.

Pt. Ravi Shankar

 

Mrs. Sukhjit Kaur

 

Mr. Mohan

 

 

 

 

प्राचार्या

 

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

सत्रः 2018-2019  के लिए क्लब आबंटन

Ø All the Teachers shall discharge these additional Duties with Sincerity, Dedication and Diligence.

Ø The tasks assigned are time- bound.

Ø  Record keeping of all the activities should be Punctual and Meticulous.

 

SL.No

CLUBS

Name of the In-Charge

SIGN

Name of Committee Members

SIGN

1.

Art; Decoration & Beautification Club

1.  Ms. Meenu TGT(I/C)

2.  Mrs. Meenu PGT 

 

 

1.    Mrs. Anju Pankaj

2.    Mrs. Sukhjeet Kaur

3.    Nurse

 

 

 

2.

Eco; Gardening  &

Nature Club

1.Mrs. Nishi Nanda (I/C)

2.Mrs. Renu Batra

 

 

 

 

1. Ms. Monica TGT

2. Mrs. Sunita Jolly

3.Gardener

 

 

 

3.

Maths Club

1.Mr. Sanjay PGT (I/C)

2.Ms. Chhavi Dhaliwal

 

 

1. Ms. Lalita

2. Mrs. Sunita Jolly

3. Mohan Singh

 

 

 

4.

Science Club

1. Mr.  Surinder Kumar, PGT (I/C)

2. Mr. Sandeep Acharya

 

 

 

 

 

1. Mrs. Rajani Arora

2. Mrs. Sukhjit Kaur

3. Mrs. Rita

 

 

 

 

 

5.

Social Science Club cum Integrity Club

1. Ms. Anshu Sharma (I/C)

2.  PGT (HISTORY)

 

 

1.Mrs. Meenu Rani

2.Mr. Sanjay TGT

3.Mrs. Madhu Vig

4. Nurse

 

 

 

 

 

 

  प्राचार्या

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

                      *** विद्यालय अनुक्रिया समूह ***

Sl.No

Particulars

Name of Team Leader

SIGN

Members  with Designation

SIGN

1.        

Child Rights Protection Cell

MRS. NISHI NANDA

 

1.     MR. SANJAY PGT( MATHS)

2.     MR. SANJAY TGT (S.SC)

3.     MR. SURINDER TGT( HINDI)

4.     MRS. MANJIT KAUR (H.M.)

5.     MRS. RAJANI PGT (CS)

 

2.        

Evacuation Team

MS. ANSHU SHARMA

 

1.       MRS. MUKTA TGT (ENG)

2.        NURSE

3.       MR. MOHAN (PRT)

 

3.        

Search & Rescue Team

MR. SURINDER PGT (PHY)

 

1.MRS. MANJIT KAUR (H.M.)

2. MRS. CHHAVI  TGT (MATHS)

3.MR. ANUP SAHA TGT (PHE)

4. TGT (YOGA INST.)

 

4.        

First Aid & Medical

Team

MRS. VANDANA SHARMA

 

1.       MRS. RAJ ANAND (PRT)

2.       NURSE

3.        COUNSELLOR

4.       MRS. DEEPIKA

 

5.        

Transport Safety Team

MR. ANUP SAHA TGT (PH & E)

 

ALL CLASS TEACHERS & ALL SUB- STAFF

 

6.        

Team for students

with special needs

(Divyang)

MS. ANSHU SHARMA COUNSELLOR

NURSE

 

 

 

1.MR. SUNEEL  PGT (HINDI)

2.MRS. MEENU PGT( ECO)

3.PGT HISTORY

 4.PGT POL.SC

 

7.        

Internal Complaint Committee (ICC)

CHAIRMAN VMC

PRINCIPAL(CO-I/C)

 

 

1.MRS. MANJIT KAUR,HM

2. MR. KULDEEP, SUB STAFF

 

8.        

Grievance Redressal Committee(STAFF)

PRINCIPAL (I/C)

MRS. NISHI  PGT BIO(CO-I/C)

 

1.MRS. MANJIT KAUR(HM)

2. MR. SANJAY PGT (MATHS)

3.MR. RAJINDER( SUB STAFF)

 

9.        

Grievance Redressal Committee (STUDENTS)

PRINCIPAL (I/C)

MRS. NISHI NANDA, PGT BIOLOGY (CO-I/C)

 

 

 

1.MRS. MANJIT KAUR(HM)

2.COUNSELLOR

 3.NURSE

 


प्राचार्या

केंद्रीय विद्यालय के.रि.पु.बल. पिंजौर

                       सत्रः  2018-2019 के लिए विषय-संकाय

Ø  All the Teachers  shall  discharge their Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time -bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be Punctual and Meticulous.

 

SL.No

Faculty

Name of the In-Charge

SIGN

Name of Faculty Members

SIGN

1.

ENGLISH

Mrs. Shashi Bala

 

1.   Mrs. Promila Devi

2.   Mrs. Mukta Sharma

3.   Mrs. Raksha Sharma

4.   Ms. Sheetal

 

 

 

 

2

HINDI

Mr. Suneel Mishra

 

1. Mr. Surinder Kumar

2. Mr. Tribhushan

3. Mrs. Sheela Pathania

4. Mrs. Raj Anand

 

 

 

 

3.

MATHS

Mr. Sanjay Kumar PGT

 

1.   Mr. Chhavi

2.   Ms.  Lalita

3.   Mrs. Sunita Jolly

4.  Mr. Mohan Singh

 

 

 

 

4.

SCIENCE

Mrs. Nishi Nanda

 

1.   Mrs. Rajani Arora

2.   Mr. Surinder Kumar (PGT)

3.   Mr. Sandeep

4.  Ms. Monica TGT

5.   Mrs. Sukhjit Kaur

6.   Mrs. Reeta

 

 

 

 

 

 

5.

SOCIAL- SCIENCE

Ms. Anshu Sharma

 

1.   Mrs. Vandana Sharma

2.   Mrs. Meenu Rani

3.    PGT.(POL.SC)

4.  PGT(HISTORY)

5.   Mr. Sanjay TGT

6.   Mrs. Madhu Vig

7.    PRT

 

 

 

 

 

 

 

6.

NON-TEACHING

Mrs. Renu Batra

 

1.   Ms. Meenu TGT

2.   Mr. Alok

3.   Mr. Anup saha

4.  Mrs. Deepika Thukral

5.   Yoga Tr.

6.   Counsellor

7.   Nurse

8.   Comp. Inst

 

 

 

 

 

 

 

 

7

PRIMARY

Mrs. Manjit Kaur (H.M.)

 

1.  Mrs. Raksha Sharma

2.   2. Mrs. Anju Manju Pankaj

3. Mrs. Sukhjeet Kaur

4. Mrs. Sheela Pathania

5.   Mrs. Raj Anand

6.   Mrs. Sunita Jolly

7.  Mrs. Madhu Vij

8. Mrs.  Reeta

9. Mr. Mohan Singh

10.Ms. Sheetal

11.PRT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

प्राचार्या

  

 

KENDRIYA VIDYALAYA G.C., C.R.P.F. PINJORE

COMMITTEES FOR THE SESSION 2017-2018

Ø  All the Teachers shall discharge these additional Duties with Sincerity, Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time bound.

Ø  Record keeping of all the activities should be punctual and meticulous.

COMMITTEES

 

S.N.

Committee

Name of the In-Charge

Name of Committee Members

1.

Admission

 

 

1. Sh. Surinder Kumar (PGT)(I/C)

2. Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)

3. Mrs. Raksha Sharma ( Pry I/C)

1. Mr. Sanjay Kumar ,PGT Maths

2. Mrs. Vandana Sharma (T.C.& Adm)

3. Mrs. Sukhjheet Kaur

2.

Time Table & Arrangement

 

1. Mr. Sanjay Kumar  (I/C)

2. Mr. Gurdeep Singh (Pry I/C)

1  Ms. Mukta  

2. Ms. Monika

3. Mrs. Sunita Jolly

4. Mr. Kamleshwar (Sec.)

5. Mr. Ashok Kumar (Pry)

3.

Examination

 

1. Mrs. Nishi  Nanda (I/C)

2. Mr. Sandeep Acharya  (Co-I/C)

3. Mrs. Sukhjit Kaur (Pry I/C)

 

1. Ms. Rajani Arora

2. Ms. Lalita

3. Mrs. Rita

4. Mr.Ram Lal (Exam+Bio-Lab)

4.

C.C.A. Secondary

1. Mrs. Shashi Bala (Co-ordinator)

2. Mr. Sanjay Kumar, TGT  (Associate Co.)                                   

1. Mr. Surinder Kumar

2. Mrs. Promila Devi

3. Mr. Anup Saha

4. Ms. Meenu

5. Mrs. Deepika Thukral

6. Mr. Ashok  Kumar

C.C.A. Primary

1. Mrs. Sunita Jolly  (Coordinator)

2. Mrs. Sheela Pathania  (Associate-Co)

Student Council

 

1.Mrs. Anshu Sharma (I/C)

2. Ms. Mukta (Co-I/C)

3.Mrs. Sunita Jolly

4. Mrs. Sheela Pathania

1.  Ms. Sushma

2.  Mr. Sanjay Kr (TGT).

5.

Press

1.     Mrs. Promila Devi (I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar (TGT,Co-I/C)

3.     Mrs. Rita (Pry I/C)

1.  Mrs. Shashi Bala

2.  Mr. Suneel Mishra

3.  Ms. Madhu Vig

6.

Photography

1.     Mr. Surinder Kumar (I/C)

2.     Mr. Rita (Co-I/C)

1  Mrs. Chhavi

2  Mrs. Madhu Vig PRT

7.

School Magazine

1.  Mr. Suneel Mishra (I/C)

2.  Ms. Shashi Bala  (Co I/C)

3.  Mr. Surinder Kumar TGT

4.  Mrs. Manjeet Kaur (H.M)

5.  Mrs. Rita (Pry I/C)

1. Mr. Tribhushan

2. Mrs. Promila Devi

3. Mr. S. N. Jha

4. Ms. Meenu

5. Mrs. Sunita Jolly

8.

School Building,

M&R and Electricity

1.  Mrs. Renu Batra ( I/C )

2.  Mrs. Chhavi (Co-I/C)

3. Mr. Gurdeep Singh (Pry I/C)

1. Mr. Anup Saha

2 Mr. S. N. Jha

3. Mr. Gurcharan Singh, Sub Staff

9.

V.V.N.

1. Ms. Meenu Rani

2. Mr. Rampal (LDC)

1. Mr. D.P. Chaudhary

10.

Furniture

1. Mr. S. N. Jha ( I/C )

2. Mrs. Anju Pankaj (Pry I/C)

1 Mr. Anup Saha

2 Mrs. Raj Anand

11.

Purchase Committee

1. Mr. Sandeep  (I/C)

2. Mr. Sanjay Kumar, PGT(Co- I/C)

3. Mrs. Manjeet Kaur (H.M)

1.Mr. D.P Choudhary

2. Mr. Anup saha

3. Mrs. Deepika

12.

Teaching Aids

1. Ms. Anshu Sharma (I/C)

1. Mrs.Madhu Vig

13.

Resource Room (Primary)

1 Ms. Sheetal

1. Mrs. Anju Pankaj

14.

Condemnation

1. Mr. Sanjay Kumar (PGT) (I/C)

2. Mrs Rajani Arora (Co I/C)

3. Mr. D.P. Chaudhary

1. All Deptt. Heads

2. Mr. Ram Pal  (LDC)

3. Mrs Renu Batra

15.

Scout & Guide 

Cubs & Bulbuls

1. Mr. S.N. Jha (I/C S & G)

2. Mrs. Chhavi (Co-I/C)

3. Mrs Manjeet Kaur (HM) (I/C C & B)
4. Mrs. Sunita (Guide I/C)

5. Mrs. Mukta Sharma(Co-I/C)

 

1.Ms. Gurdeep Singh

2.Mr. Suneel Mishra

3. Mr. Tribhushan

4. Mrs. Raj Anand

5. Mrs. Sunita Jolly

6.Mrs. Promila

7. Mrs. Rita

8. Mrs. Sheela Pathania

9. Ms. Sheetal

16.

Sports

1. Mr. Anup saha(I/C)

2. Mrs. Manjeet Kaur (H.M)

3. Mr. Gurdeep Singh (Pry - I/C)

1  Ms. Monika

2. Mr. Tribhushan

3. Mrs. Sheela Pathania

4. Mrs. Mamta,Nurse

17.

Cleanliness

1. Ms. Anshu Sharma (Sec I/C)

2. Mrs. Manjeet Kaur (H.M)(Pry. I/C)

 

1. Ms. Sushma  

2. Mrs. Madhu Vig

3. Mrs. Anju Pankaj

4. Mr.  Ram Lal

18.

Discipline & Uniform Checking

1. Mr. Anup Saha (I/C)

2. Mr. Sanjay Kumar (PGT) (Co- I/C)

3. Mr. Ravi Soni  (Pry I/C)

1. Ms. Renu Dutta

2. Mrs. Sunita Jolly

3. Mrs. Sheela Pathania

4. All CTs & Co-CTs

19.

Library

1. Mr. Alok Singh (I/C)

2. Ms. Renu Batra (Co I/C)

3. Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)

4. Mr. Gurdeep Singh (Pry- I/C)

1. Mr. Suneel Mishra

2. Mrs. Mukta Sharma

3. Mr. S. N. Jha

4. Mr. Kuldeep ,Sub Staff

20.

Moderation

1. Mr. Sandeep  (I/C)

2. Mrs. Nishi Nanda (Co-I/C)

3. Mrs. Manjeet Kaur (HM)(Pry-I/C)

4. Mrs. Sukhjeet Kaur (Co-I/C)

1 Mr. Sanjay Kumar (PGT)

2. Ms Anshu Sharma

3.Mr. Suneel Mishra 

21.

CMP (Primary)

1 Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)(I/C)

2. Mrs. Madhu Vig

1. Mrs. Anju Pankaj

22.

Canteen

1. Mr. Sanjay Kumar (PGT)

1. Mrs. Raj Anand

2. Mr. Sanjay, TGT

23.

Fire Safety

1. Mrs. Renu Batra (I/C)

2. Mrs. Chhavi, TGT Maths (Co I/C)

3. Mr.  S. N. Jha

1. Mrs. Meenu Rani

2. Mrs. Sunita Jolly

3. Mr. Kamleshwar

24.

AEP & TCC

1.  Mrs. Nishi Nanda (AEP I/C)

2.  Mr. Surinder PGT (TCC I/C)

3.  Mrs. Shashi Bala (Co-I/C)

1.Mr. Prabhjot Singh

2.Ms. Mamta Nurse

 

25.

Guidance & Counseling

1. Mrs. Vandana Sharma (Sec I/C)

2.  Mrs. Raj Anand (Pry I/C)

3. Ms. Prabhjot Singh 

1. Ms. Anshu Sharma

2.Mrs. Mamta  Nurse

3. Mr. Tribhushan

26.

Spoken English & Mental Maths

1. Mrs. Shashi Bala  ( I/C)

2. Mrs. Raksha Sharma (Pry-I/C)

1. Mr. Ravi Soni

2. Mr. Prabhjot Singh

27.

e- Room (Sec)

1.  Mr. Sanjay (TGT) (I/C)

2.  Mrs. Promila Devi (Co-I/C)

1. Mr. Rajani Arora

 

28.

Resource Room (Pry)

1. Ms. Sheetal (I/C)

2. Mrs. Anju Pankaj (Co-I/C)

1.Mr. Rakesh

29.

e-CTLT & ICT

1. Ms Rajani Arora

1 MR. Rakesh

30.

Checking of Pay Bills & CS-54

1. Mr. Sanjay Kumar PGT

1.Mr. D.P.Chaudhary

31.

TLM

1  Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)

1 Mrs. Madhu Vig

32.

Staff Secretary/ Hospitality

1. Mr. Sanjay Kumar PGT (I/C)

2. Mrs. Sukhjeet Kaur(Co-I/C)

3. Ms. Meenu, TGT ART

1. Mrs.Vandana Sharma

2. Mr. Sanjay Kumar (TGT)

3. Mrs. Reeta

33.

First Aid & Medical check up

1. Mrs.Vandana Sharma  (I/C)

2. Mrs. Manjeet Kaur

3. Mrs. Mamta

1 Mrs. Renu Batra

2. Mrs. Deepika Thukral

3. Mr. Prabhjot Singh

34.

Water Arrangement

1.Mr. Alok Singh (I/C)

2. Mrs. Anju Manju Pankaj

1 Mrs. Promila Devi

2. Mr. S.N. Jha

35

E -magazine &

CMP News Letter

1.Mrs. Reeta (I/C)

2.Mrs. Madhu Vig

1.Mrs. Sunita Jolly

2. Mrs. Sheela Pathania

36.

PTM

1.Mrs Meenu Rani (I/C)

2. Mrs. Sukhjit Kaur

1. Mr. S. N. Jha

2 Mrs. Promila Devi

37.

PTA

1 Mr. Sandeep

1.Mr. Surinder,PGT Phy

38.

Disaster Management

1.     Ms. Anshu Sharma (I/C)

2.     Ms. Mukta Sharma (Co- I/C)

1 Ms. Sushma

2. Mr. Gurdeep Singh

39.

Rajbhasha Hindi (NARAKAS)

1.     Mr. Suneel Mishra (I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar TGT(Co- I/C)

1. Mr. Tribhushan

2. Mrs. Sheela Pathania

40.

Innovation  & Experimentation

1.     Mrs. Rajani Arora(I/C)

2.     Mr. Surinder Kumar (PGT)

1.   Ms. Monika, TGTSc

2.  Mrs. Raksha Sharma

41.

EQIUP

1.     Mrs. Mukta Sharma ( I/C)

2.     Mrs.   Shashi Bala (Co- I/C)

 

1. Mrs. Chhavi

2. Mr. S. N.  Jha

3. Ms. Monica

4. Mr. Sanjay Kr

42.

Website Updation

1.Mrs. Rajani Arora (I/C)

2. Mr. Rakesh (Co- I/C)

1.     Mr. Sanjay Kumar

2.     Mrs. Manjeet Kaur

3.     Mrs. Reeta Kumari

43.

P.A. System

1. Mrs. Renu Batra (I/C)

2. Mrs. Deepika Thukral (Co-I/C)

1. Mr. Surinder Kumar (PGT)

2. Mrs. Chhavi

3. Mr. Rajender Kumar

44.

Workshop / Staff Meeting

1.Mrs. Shashi Bala  (I/C)

2  Mr. Suneel Mishra (Co-I/C)

1.Mrs. Manjit Kaur (HM)

 

45.

Swachchh- Bharat Abhiyan

1. Mrs. Meenu Rani ( I/C)

2. Mrs. Madhu Vig  PRT

 (Co- I/C)

1. Mr. Alok Singh

2. Mrs. Anju Pankaj

46.

Physics Lab

Mr. Surinder Kumar (PGT)

Mr. Rajinder Kr

47

Chemistry Lab

Mr. Sandeep

Mr. Kamleshwar

48

Computer Lab

Mrs. Rajani Arora

Mr. Gurucharan

49.

Bio-Lab & Examination

Mrs. Nishi Nanda

Mr. Ram Lal

50

Staff-Room Maintenance

1. MS. Meenu (Sec Staff Room ) (I/C)

2. Mrs. Deepika Thukral(Primary Staff Room )(I/C)

1. Ms. Mamta Nurse

 

2. Ms. Renu Batra

 

51

Staff-Quarters Maintenance

1. Mrs. Meenu Rani (I/C)

2. Mr. S. N. Jha (Co- I/C)

1. Mr. Tribhusan

2. Mrs. Renu Batra

3. Mr. Anup Shah

4. Mr. Gurdeep Singh

52

Back To Basics

1.Mr. Surinder ,TGT (I/C- VI TO VIII)

2.Mrs. Manjit Kaur(HM-I to V)

All Class Teachers and Subject Teachers(Class I to VIII )

53

Awaken  Citizen Programme (Class VII )

1. Mr. Tribhushan VII A

2.  Mrs. Promila Devi  VII B

STUDENTS OF CLASS VII th  & VIII th

54

Sexual Harassment

1.     Mrs. Nishi Nanda(I/C)

2.     Mrs. Manjit Kaur- HM

3.     Mr. Vineet Marwha(NGO Representative)

 

55

Alumni Association

1.Mr. Sandeep - I/C

2.Mr. Sanjay PGT Maths

3. Mrs. Rajani Arora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         PRINCIPAL


KENDRIYA VIDYALAYA G.C., C.R.P.F. PINJORE

HOUSE ALLOCATION FOR THE SESSION 2017-2018

Ø  All the Teachers  shall  discharge these additional Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be punctual and meticulous

(Secondary Section)

 

Sl. No.

Name Of House

House Master & Associate H.M.

House Members

1.

Abhinav Bindra

1. Ms. Chhavi Dhaliwal  (I/C)

2. Mrs. Vandana Sharma

 

1. Ms. Rajani Arora PGT

2.  Mr. Suneel Mishra

3. Mr. Ravi Soni

2.

Srinivas  Ramanujam

1. Mr. Tribhushan (I/C)

2. Mrs. Sushma

 

1. Mr. Surinder Kr.PGT

2.  Mr. ALok Singh 

3.  Ms. Mamta Arora

3.

Pt. Ravi Shankar

1. Mrs. Mukta (I/C)

2. Ms. Anshu Sharma

1. Ms. Nishi Nanda PGT

2. Mr. S. N. Jha

3. Mrs. Renu Batra

4.

Mother Teresa

1. Ms. Lalita (I/C)

2. Mrs. Meenu Rani

1. Mr. Sanjay Kumar PGT

2. Mrs. Mamta Nurse

3. Ms. Prabhjot Singh

 

 

 

 

 

PRINCIPAL

KENDRIYA VIDYALAYA G.C., C.R.P.F. PINJORE

HOUSE ALLOCATION FOR THE SESSION 2017-2018

Ø All the Teachers  shall  discharge these additional Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø The tasks assigned are time bound .

Ø Record keeping of all the activities should be punctual and meticulous

(PRIMAry Section)

 

Sl. No.

Name of House

House Master

House Associate  

1.

Srinivas  Ramanujam   

   

Mrs. Madhu Vig 

Ms. Sheetal

 

2.

Mother Teresa

 

Mrs. Raksha Sharma

  

Mrs. Raj Anand

     

3.

Abhinav Bindra

 

Mrs. Sukhjit Kaur

  

Mrs. Anju Pankaj

     

4.

Pt. Ravi Shankar

 

Mrs. Reeta Kumari

Mr. Mohan

 

 

 

 

 

PRINCIPAL


KENDRIYA VIDYALAYA G.C., C.R.P.F. PINJORE

CLUBS FOR THE SESSION 2017-2018

Ø  All the Teachers  shall  discharge these additional Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be punctual and meticulous.

 

SL.No

CLUBS

Name of the In-Charge

Name of Committee Members

1.

Art Club

1.   Ms. Meenu (I/C)

2.   Mrs. Meenu  

1.     Mrs. Anju Pankaj

2.     Mrs. Madhu Vig

2.

Adventure & Excursion Club

1. Mr. Sanjay PGT (I/C)

2. Ms. Lalita

1. Mr. Suneel Mishra

2. Mr. Mohan

3.

Eco &

Nature Club

1. Mrs. Nishi Nanda (I/C)

2.Ms. Sheetal

 

1. Ms. Monica

2. Mrs. Rita

3. Mr. Kuldeep

4.

Decoration & Beautification

1. Ms. Meenu  (I/C)

2. Mrs. Sukhjeet Kaur

1. Mrs. Renu Batra

2. Ms. Sushma

5.

Gardening Club

1. Mrs. Nishi Nanda (I/C)

2. Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)

1. Mrs. Renu Batra

2. Mrs. Sunita Jolly

6.

Maths Club

1. Mr. Sanjay PGT (I/C)

2. Mr. Gurdeep Singh

1 Mrs. Chhavi

2. Ms. Lalita

7.

Sc. Club

1. Mr.  Surinder Kumar PGT (I/C)

2. Mrs. Nishi Nanda  (Co I/C)

3. Mrs. Sheela Pathania

1. Mrs. Sunita Bhama

2. Mrs. Rajani Arora

3. Ms. Monica

4. Mrs. Raksha Sharma

8.

Social Science Club cum Integrity Club

1. Ms. Anshu Sharma (I/C)

2. Mrs,  Sushma

1.Mrs. Meenu Rani

2.Mr. Sanjay TGT

3.Mrs. Raj Anand

4. Ms. Sushma

 

 

 

 

PRINCIPAL

 

 

 


 

KENDRIYA VIDYALAYA G.C., C.R.P.F. PINJORE

FACULTIES FOR THE SESSION 2017-2018

Ø  All the Teachers  shall  discharge their Duties with Sincerity,  Dedication and Diligence.

Ø  The tasks assigned are time bound .

Ø  Record keeping of all the activities should be punctual and meticulous.

SL.No

Faculty

Name of the In-Charge

Name of Faculty Members

1.

ENGLISH

Mrs. Shashi Bala

1.    Mrs. Mukta Sharma

2.   Mrs. Promila Devi

3.    Mrs. Raksha Sharma

4.   MS. Sheetal

2

HINDI

Mr. Suneel Mishra

1. Mr. Surinder Kumar

2. Mr. Tribhushan

3. Mrs. Sheela Pathania

4.Mrs. Raj Anand

3.

MATHEMATICS

Mr. Sanjay Kumar PGT

1.    Mrs. Chhavi

2.   Ms.  Lalita

3.    Mrs. Sunita Jolly

4.   Mr. Gurdeep Singh

4.

SCIENCE

Mrs. Sunita Bhama

1.    Mrs.  Nishi Nanda

2.   Mr. Surinder Kumar (PGT)

3.    Mrs. Rajani Arora

4.   Ms. Monica

5.   Mrs. Sukhjit Kaur

6.   Mrs. Reeta

5.

SOCIAL- SCIENCE

Ms. Anshu Sharma

1.    Mrs. Vandana Sharma

2.   Mrs. Meenu Rani

3.     Ms. Sushma

4.   Mrs. Sushma

5.   Mr. Sanjay

6.   Mrs. Madhu Vig

7.    Mr. Mohan

8.   Mrs. Anju Pankaj

6.

NON-TEACHING

Mr. Alok Singh

1.    Ms. Meenu

2.   Mrs. Renu Batra

3.    Mr. Anup saha

4.   Mrs. Deepika Thukral

5.   Mr. Ravi Soni Yoga Tr.

6.   Mr. Prabhjot Singh

7.   Mrs.MamtaNurse

8.   Ms. Manika

7

PRIMARY

Mrs. Manjeet Kaur (H.M.)

1.  Mrs. Raksha Sharma

     2. Mrs. Anju Manju Pankaj

      3. Ms. Sheetal

4. Mrs. Sheela Pathania

5.   Mrs. Raj Anand

6.   Mrs. Sunita Jolly

7.  Mrs. Madhu Vig

8. Mr. Gurdeep Singh

9.   Mrs. Sukhjeet Kaur

10.  MR. Mohan

11.  Mrs.  Reeta

 

 

PRINCIPAL